برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
آموزش آموزش هنری

آموزش نگارگری (مینیاتور) در اصفهان


 • آموزش نگارگری (مینیاتور) در اصفهان
 • آموزش نگارگری (مینیاتور) در اصفهان
 • آموزش نگارگری (مینیاتور) در اصفهان
 • آموزش نگارگری (مینیاتور) در اصفهان
 • آموزش نگارگری (مینیاتور) در اصفهان
 • آموزش نگارگری (مینیاتور) در اصفهان
شرح
نوع : خدمات
تاریخ : 7 تیر, 1401
موقعیت : اصفهان

آموزش نگارگری (مینیاتور) در اصفهان

 

🔴توسّط اُستاد غلامرضا اِسماعیل زاده

(خالق نخستین کتابِ آموزشِ نگارگری)

(آموزش تخصّصی هنر نگارگری (مینیاتور) توسّط استاد غلامرضا اسماعیل زاده مؤلف نخستین کتاب آموزش نگارگری، حضوری و آنلاین)

 

✅ما با چندین سال سابقه درخشان در زمینه آموزش نگارگری (مینیاتور) در اصفهان آماده ارائه خدمات به شما هموطنان می باشد.

 

◼️”نگارگری” در حقیقت همان (نقاشی به سبک ایرانی) است. نگارگری ایرانی، به نقاشی هایی گفته می شود که حاصل خیالات و رویا پردازی های هنرمند و سیر کردن روح او در عالم معناست؛ هنرمند سعی می کند تا با گشتن در عالم معنا، آنچه را با روح خویش لمس می نماید به تصویر کشد.

◼️نگارگری، همان هنر ظریف و ریزنقش خاور نزدیک است که معمولا دارای ویژگی کاربردی است مثلا برای مصورسازی کتب ادبی، تاریخی، علمی و پزشکی یا مذهبی تولید می شود یا به صورت «دیوارنگاره» بر روی دیوار کشیده می شود.

 

🔷به صورت حضوری و آنلاین

🔷با بهترین کیفیت و قیمت مناسب

🔷جهت کسب اطلاعات و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

 

عمده ترین ویژگی های نگارگری ایرانی

 

1)ویژگی بینشی:

 • نگارگری ایرانی یا خود صوفی و عارف بود یا زمینه ی فکری اش از طریق الفت با شعر و ادب فارسی به حکمت کهن ایرانی و عرفان اسلامی پیوسته بود.
 • عرفا در تبیین سلسله مراتب وجود به عالم سه گانه ی معقول ، محسوس و مثالی معتقد بودند. آنان عالم معقول را جایگاه روح، عالم محسوس را جایگاه ماده می دانستند. عالم مثال میان دو عالم معقول و محسوس قرار گرفته است و واقعیت مادی ندارد و صور برزخی (بازتابی از بهشت و دوزخ) در آن ظاهر می شوند. این صور را “معلقه” می نامیدند. بر این اساس معرفت نگارگری ایرانی هرگز در پی بازنمایی طبیعت نبود بلکه می کوشید اصل و جوهر صور طبیعی را به تصویر درآورد.
 • به این ترتیب در نگاره ی او نه زمان و مکان معینی مجسم می شود نه نمودی از کمیت های فیزیکی بروز می کند. کوه و درخت و آدم و پرنده او بیشتر صور نوعی “آرکتیپ” هستند تا شکل های تقلید شده از طبیعت. “حتی واقع گرایانی چون کمال الدین بهزاد، واقعیت را از طریق نشانه ها بیان می کنند.”

2)ویژگی مضمونی :

 • نگارگری ایرانی با ادبیات فارسی پیوندی تنگاتنگ داشت. نه فقط ذهن نقاش با ذهن شاعر یگانه بود، بلکه نگارگر موضوع خود را عمدتا از منظومه های حماسی وغنایی بر می گرفت. داستان های انتخاب شده ریشه در اساطیر و تاریخ کهن داشتند و رویدادها در دنیای خیال و افسانه رخ می داد. به عبارت دیگر آرمان فرهنگی و معنوی زنده ای که شعر فردوسی، نظامی و سعدی و حافظ و جامی را غنی می ساخت و در تصویر نگارگر ایرانی به زبان خط و رنگ بیان می شد.
 • اما این گونه نقاشی ها ،”نقاشی روایی” نیستند. زیرا تصویرگرا از شرح وقایع خودداری می کرد و فقط به جوهر و عصاره ی مضمونی داستان می پرداخت. صور خیال در شعر فارسی و نقاشی ایرانی بر هم منطبق بودند. مثلا شاعر شب را به لاجورد، خورشید را به سپر زرین، روز را با یاقوت زرد، رخ را به ماه ، قد را به سرو ، لب را به غنچه ی گل و……. تشبیه می کرد و نقاش می کوشید معادل تصویری این زبان استعاری را بیابد و به کار ببرد.
 • نگارگران به تدریج فهرستی از نقش مایه های قرار دادی بر پایه ی مضمون های ادبیات غنایی و حماسی جمع کردند و آن را با مختصر تغییراتی طی سال ها به کار گرفتند.

3)ویژگی ساختاری:

 • روش هنر نگارگری ایرانی، اساسا مغایر با ناتورالیسم بود و اصول و قواعد خاص خود را داشت. مهمترین اصل در این نظام، اصل فضا سازی معنوی برای تجسم عالم مجازی است : که آن را می توان “فضای چند ساحتی” نامید زیرا هر بخش آن حاوی رویدادی خاص و غالبا مستقل است.
 • این فضا ، فضایی سه بعدی نیست. یعنی از قواعد پرسپکتیو پیروی نمی کند. بلکه نموداری است از مجموعه نماهایی که هم زمان از روبه رو و از بالا دیده شده اند. با این حال فضای دو بعدی ساده نیست و گاه تا حدی عمیق و سه بعدی به نظر می آید.
 • اصل مهم دیگر در نظام زیبایی شناختی نگارگری ایرانی اصل ارتباط درونی تصویر و متن است و خط عامل اساسی این پیوند به شمار می آید. در بهترین نگاره ها اندازه، تعداد ومحل قرارگیری ستون ها و سطرهای جداشده ی متن به طور دقیق محاسبه شده اند.
 • نگارگر ایرانی: رنگ شناسی توانا بوده و از امکانات تزئینی و بیانی رنگ به بهترین نحو بهره می گیرد. او از سطوح رنگی تخت استفاده می کند. در رنگبندی او هیچ رنگی به دلیل کمییت و کیفیتش جلوه ی رنگ دیگر را از بین نمی برد.

4)ویژگی کارکردی:

 • نگارگر ایرانی عمدتا تحت حمایت شاهان و امیران امکان فعالیت پیدا می کرد و هنر او نیز از دسترس همگان به دور بود. او در کارگاه های درباری در کنار دیگر هنرمندان به کار تصویرگری و کتاب آرایی می پرداخت. و او خود را موظف به حفظ سنتها می دانست. نگارگری ایرانی گونه ای مصور سازی به شمار می آید.

5)ویژگی فنی:

 • نگارگری ایرانی هنری بسیار ظریف است. نگارگر غالبا از سنین کودکی و نوجوانی زیر نظر استاد به کارآموزی می پرداخت و اصول و قواعد کار را مرحله به مرحله و با تمرین های پیاپی می پرداخت.
 • آموختن طرز ساختن قلموی باریک ، ساییدن رنگها ، مهره کاری، قلم گیری و رنگ آمیزی را از مقدمات به این کار بود.

 

🔶عالم لطیف و زیبای نقاشی های ایرانی ، پر از رمزها و شگفتی هاست لیکن دیده ای می باید که آنها را بشناسد و بشکافد و آن چه را که مستتر است بیابد.⁣

🔶فراز و نشیبی که نقاشی ایرانی در طـول دوران خود با آن مواجه بوده و خلوت گزینی هنرمند ایرانی از سـویی دیگر، کمتر فرصت شایسته ای برای تشریح و آموزش این هنر فراهم نموده است. هر چند عرفان نهفته در این هنر و عالمی که هنرمند ایرانی برای خود می ساخت همواره گریز وی از این مقوله را در پی داشته است. نیاز به آموزش و کمبود منابع آن و راه های پرپیچ و خم و پر هزینه ای که علاقمندان برای رسیدن به این امر با آن مواجه اند، که در نهایت به عدم حصول نتیجه ای موثر و دلسردی می انجامد همواره از دغدغه های فکری ام طی سال های اخیر بوده، وازسویی تجربه های علمی که در زمینه ی نقاشی ایرانی ازاساتید مختلف تجربه کرده بودم مرا به سوی آن سوق داد که نسبت به تألیف ” #نخستینکتابآموزش_نگارگری ” اقدام نمایم، تا سهم کوچکی در رفع این نقیصه داشته باشم. »⁣⁣⁣⁣

 

راه های ارتباطی

 

 نام و نام خانوادگی خانم معینی
 شماره تماس همراه 09139748938
یوتیوب یوتیوب
آپارات آپارات
تلگرام EsmaeilzadehArt
 اینستاگرام gholamreza.esmaeilzadeh
آدرس اصفهان

 

هنگام تماس با صاحب آگهی، اعلام کنید که از طریق سایت نیازمندی ها تماس گرفته اید .موقعیت
بالا